March 31, 2016Write a few sentences to tell people about your store (the kind of products you sell, your mission, etc). You can also add images and videos to help tell your story and generate more interest in your shop.

To edit the content on this page, go to the Pages section of your Shopify admin.

Kolagen na stawy

Kolagen na stawy

Problem ze stawami, a konkretniej z chrząstką stawową, nie jest jedynie problemem ludzi starszych. Coraz częściej pomocy w tej sprawie poszukują osoby w średnim, a nawet młodym wieku – także sportowcy. Co jest więc źródłem problemu i jakie znaczenie ma tutaj kolagen?

Wybór jest istotny

Na wstępie należy zaznaczyć, że w naszym organizmie występuje kilka rodzajów tego wyjątkowego białka. Konkretny typ uzależniony jest zarówno od miejsca występowania, jak i roli, jaka danemu białku jest przypisana. Wniosek ten ma ogromne znaczenie dla podejmowanych przez nas kuracji, gdyż na rynku pojawia się coraz więcej suplementów, które nie do końca odpowiadają zapotrzebowaniu naszego organizmu. Dla przykładu można tutaj wspomnieć o suplementach przygotowywanych przez koncerny farmaceutyczne z myślą o osobach pragnących wzmocnić swoje stawy. W wielu preparatach odnajdziemy kolagen typu I, który w sposób naturalny występuje przede wszystkim w tkance łącznej kości, skórze (to on odpowiada za tworzenie się blizn i zasklepianie ran). W suplementach równie często pojawia się jednak kolagen typu II, który jest naturalnym składnikiem chrząstek stawowych. Na tej podstawie widać, że wybór odpowiedniego wsparcia dla naszego organizmu ma ogromne znaczenie. Niewłaściwa decyzja może skutkować nieskutecznością terapii. Należy więc sięgnąć po kolagen na stawy – białko dostarczane w czystej postaci, przygotowane z myślą o regeneracji chrząstek.

Najczęstsze problemy

W związku z intensywna eksploatacja układu ruchu, obciążeniem, z którym musi się on zmagać oraz prowadzonym przez nas trybem życia, coraz więcej osób uskarża się na przewlekłe bóle stawów. Dotyczy to przede wszystkim kolan, bioder, jednak dotyka również nadgarstków czy łokci. Może być związane także z bólami kręgosłupa. Problem jednak nie tkwi w samym bólu czy intensywnej eksploatacji, ale w niewłaściwej higienie układu ruchu, szczególnie zaś układu kostnego naszego organizmu. W dużej mierze jego dobra kondycja, trwałość oraz odporność (np. na wstrząsy) zależy od kolagenu. Jest on białkiem odpowiedzialnym za budowę chrząstek oraz wytwarzanie mazi nawilżającej stawy, a dokładniej – pozwalającej zadbać o płynność ruchów oraz brak uczucia tarcia, któremu bardzo często towarzyszy ból oraz nieprzyjemne skrzypienie. Niestety – wraz z wiekiem oraz pod wpływem intensywnej eksploatacji, białko to degraduje się. Organizm zmuszony jest więc wytworzyć je na nowo, z czym wielokrotnie nie nadąża. Dodatkowe czynniki, takie jak niekorzystna dieta, niezdrowy tryb życia, dodatkowe obciążenia stawów (np. w trakcie intensywnych treningów) nie pozwalają organizmowi uzupełnić powstałych braków.

Dlaczego czysty kolagen, a nie suplementy?

W ostatnich latach sięganie po różnego rodzaju suplementy stało się niemal modą. Należy jednak pamiętać, że nie rozwiązują one problemu. Bardzo wyraźnie zarysowuje się to właśnie na tle tych, które zostały przygotowane „na stawy”. Ich działanie, znikome bądź żadne, jest wynikiem zastosowania przez koncerny farmaceutyczne hydroizolatorów rozdrobnionych włókien bydlęcych. Inne – jako główny składnik czynią żelatynę, która nigdy nie będzie w stanie zastąpić naturalnego białka. Jeszcze inne oferują tzw. kolagen rośliny, czyli składnik, który tak naprawdę nie istnieje, bowiem białko, którego potrzebuje nasz organizm, wytwarzane jest jedynie przez kręgowce. Decydując się sięgnąć po jakikolwiek suplement, należy więc zwrócić uwagę na to, aby uzupełniał on rzeczywiste niedobory naszego organizmu. A taką gwarancję daje tylko czysty kolagen na stawy.

Najlepszym rozwiązaniem okazuje się kolagen rybi. Jest on białkiem, które pozyskuje się w warunkach laboratoryjnych w procesie kontrolowanej hydratacji. Właściwie przeprowadzone działanie pozwala zachować jego pełną aktywność, a tym samym – przygotować białko, które zostanie przez nasz organizm wchłonięte i wykorzystane do odbudowy elementów układu kostnego.

Czy tylko stawy?

W związku z tym, że kolagen stanowi 30% masy białkowej naszego organizmu, nie dziwi fakt, że jego niedobory natychmiast są przez nas odczuwalne. Nie można zapominać, że występuje on nie tylko w stawach, ale jest również niezwykle istotnym elementem więzadeł, ścięgien, jak również dysków międzykręgowych. W każdym z tych miejsc jego brak prowadzi zarówno do uczucia dyskomfortu, jak również bólu. Może też skutkować poważnymi zwyrodnieniami.

Nasz organizm posiada zdolność do wytwarzania białka. Jednak w trakcie intensywnej eksploatacji, na którą narażamy układ ruchu, nie jest on w stanie nadążyć z uzupełnieniem powstałych braków. Właśnie dlatego dostarczanie w odpowiednich ilościach białka w czystej postaci jest tak istotne.

Co również istotne, a o czym bardzo rzadko się wspomina, niezbędne jest zachowanie właściwie zbilansowanej diety, która wspomoże produkcję kolagenu oraz ułatwi jego przyswajanie. Konieczne jest dostarczenie organizmowi witaminy C, czyli kwasu askorbinowego. Jest on niezbędny w procesach związanych z przemianami aminokwasów. Istotne jest także wzbogacenie diety o witaminę B6, która odpowiada za efektywniejsze kostnienie chrząstek. Dzięki temu proces przyswajania kolagenu, a tym samym regeneracji stawów, będzie odbywał się szybciej.

Dla kogo?

Z kolagenu na stawy powinni skorzystać nie tylko sportowcy, którzy narażeni są na szczególnie intensywną eksploatację układu ruchu. Także osoby starsze, których organizm, ze względu na podeszły wiek, nie wytwarza kolagenu w wystarczających ilościach, odpowiadających stopniu redukcji, bez wątpienia skorzystają z takiego rozwiązania. Jednak nieustannie zmieniający się tryb życia, związany m.in. ze zmniejszającą się aktywnością fizyczną oraz źle zbilansowaną dietą, sprawia, że w grupie osób, które powinny sięgnąć po kolagen na stawy znajdują się także ludzie młodzi.

Kolagen na stawy, dostarczany organizmowi w czystej postaci, z pewnością przyniesie ulgę w:

  • chorobach zwyrodnieniowych,
  • przeciążeniach (m.in. wskutek intensywnego wysiłku fizycznego),
  • urazów i kontuzji (kolagen z pewnością pomoże w szybszej rekonwalescencji).