Stawy

 

Osteoartretyzm, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów - zwiazane z wiekiem zwyrodnienie chrząstki stawowej i kości, jest powodem 25% wszystkich wizyt u lekarza pierwszego kontaktu w USA a liczba ta według lekarzy będzie się zwiększać. Ponad 52 miliony Amerykanów, czyli 23% całej, dorosłej populacji cierpi na jakąś formę artetyzmu. Połowa wszystkich recept na niesteroidowe leki przeciwzapalne (NSAIDS), takie jak ibuprofen (które są przepisywane na osteoartretyzm), nie przynosi żadnych efektów poza przejściowym otępieniem bólu.

Ludzkie stawy zaprojektowane są w sposób, który umożliwia gładki ruch kości na obu stronach stawowej przestrzeni. Dlatego stawy są wyścielone gładką, szklistą substancją zwaną chrząstką, która służy jako środek poślizgowy i amortyzator wstrząsów. Chrząstka składa się z różnych biomolekuł, wliczając w to białka, wodę i małe cząsteczki, które pomagają redukować tarcia i utrzymywać stawy w dobrej kondycji. Jednym z tych białek jest kolagen, który stanowi największą część chrząstki.

Dwie główne postacie artretyzmu, osteoartretyzm i reumatoidalne zapalenie stawów, pociągają za sobą zniszczenie integralności w obrębie bezcennej chrząstki stawowej. Osteoartretyzm jest konsekwencją zwykłego "zużycia podczas eksploatacji" stawów (stąd jest w dużej mierze nieunikniony). Reumatoidalne zapalenie stawów, z drugiej jednak strony, uznaje się jako zapalną, autoimmunologiczną chorobę, która powstaje kiedy organizm mylnie atakuje swoje tkanki, w tym przypadku wyściółkę stawową oraz chrząstkę