Sciegna

Kolagen jest najczęściej występującym białkiem w ludzkim ciele. Białko to posiada włóknistą strukturę i jest bardzo odporne na rozciąganie, stąd znajduje zastosowanie w budowaniu i regeneracji tkanki łącznej organizmu czyli min. skóry, ścięgien, chrząstki stawowej czy więzadeł.

Kolagen uelastycznia i spaja tkankę łączną zapewniając jej optymalne funkcjonowanie i wytrzymałość. To właśnie dzięki kolagenowi nasze stawy zachowują ruchomość, ścięgna są bardzo odporne na naprężenia a skóra zachowuje swoje elastyczne właściwości.

 

Pod wpływem wzmożonego wysiłku fizycznego nasze stawy ulegają powolnemu zużyciu, co jest zjawiskiem całkowicie naturalnym i w pewnym stopniu także odwracalnym. Stawy, chrząstki, ścięgna i skóra ulegają także procesom powolnej degradacji pod wpływem starzenia się organizmu a także szkodliwych czynników środowiska.

Ludzkie ciało ma jednak ogromne możliwości do regeneracji i samonaprawy, której dokonuje zawsze, gdy jego elementy zostają uszkodzone lub zużyte, jednak aby naprawa ta była możliwa musimy ciału dostarczać odpowiedniego budulca – kolagenu - dzięki któremu organizm będzie mógł wytworzyć nowe tkanki.

Nie inaczej ma się sprawa jeśli chodzi o stawy, ścięgna i więzadła. Aby utrzymywać je w doskonałej formie zaleca się suplementację diety preparatami kolagenowymi przyspieszającymi regenerację tych tkanek.